Prva terapija matičnim ćelijama za trogodišnjeg dječaka Liama iz Slovenije
Dijagnoza trogodišnjeg Liama promijenila je život cijeloj porodici. Trudnoća u kojoj nije bilo komplikacija završila se teškom dijagnozom nakon poroda – kod Liama je utvrđena cerebralna paraliza.
Svaki roditelj koji se suočava s ozbiljnim zdravstvenim problemima svog djeteta želi mu pomoći koliko god je moguće. U to spada i traženje najboljih mogućih terapija i liječenja. Petra, majka malog borca Liama, jedan je od tih roditelja. Njena svakodnevica ispunjena je brigom za Liama i traženjem novih načina liječenja, što ju je dovelo do Bio Save Fondacije.
Bio Save Fondacija pruža roditeljima pomoć u liječenju matičnim ćelijama, jer je Bio Save Group ove godine uspostavio stratešku saradnju sa CellCentrom u Bratislavi, specijaliziranim za liječenje neuroloških bolesti kod djece pomoću matičnih ćelija iz krvi pupčanika.
Hrabra mama pristala je na kratak intervju pred odlazak u Bratislavu na Liamovu prvu terapiju.
Možete li nam reći kada su počeli zdravstveni problemi kod Liama?
Trudnoća sa Liamom do 35. sedmice tekla je normalno, sve analize su bile u redu. U 35. sedmici otkriveno je da su Liamove moždane komore uvećane, ali su prognoze na osnovu mjerenja bile prilično pozitivne. Rečeno nam je da bi mogao malo sporije učiti ili kasnije prohodati. Pratili su komore, koje se nisu dalje uvećavale. U 39. sedmici odlučili su da pokrenu porod, a zbog pozitivnog testa na COVID smjestili su me u sobu za COVID pozitivne porodilje. Moj muž nije mogao biti prisutan, što je sve činilo mnogo težim. Liam je odmah zaplakao nakon poroda i imao je sve vitalne funkcije, ali ultrazvuk je pokazao promjene na mozgu.
Iako je imao sve vitalne funkcije, odlučili su ga odvesti na intenzivnu njegu, gdje su provedene sve pretrage. Sve analize osim magnetne rezonance, koja je pokazala opsežno krvarenje u mozgu i također ozbiljna oštećenja, bile su u redu. Otpustili su me drugi dan, a zbog COVID protokola morala sam napustiti bolnicu preko protivpožarnih stepenica. Najteže je bilo otići bez svog novorođenčeta, koje smo svi toliko iščekivali. Prve dane nakon porođaja provela sam u suzama, gledajući praznu kolijevku i nadajući se da ću uskoro vidjeti Liama. Nažalost, prvi put sam ga vidjela tek sedam dana nakon rođenja. Iako je prošao karantenski period zbog COVID-a, nisam ga mogla posjetiti.
Sedmog dana, kada sam ga prvi put posjetila, mogla sam ostati samo pola sata, i tako su tekle svakodnevne polusatne posjete, dok posljednja četiri dana nisam mogla ostati u bolnici i svaka tri sata obavljati njegu. Petnaestog dana napustili smo intenzivnu njegu i tada su ga moj muž i starija djeca prvi put vidjeli. Prvi dani nakon porođaja bili su najteža iskustva mog života, a sam porođaj i događaji nakon njega ostavili su duboku ranu koju nikada neću zaboraviti.